Tieto-Finlandia -palkittu Ville Kivimäki vierailee Lauritsalassa

Lauritsala-seuran Tunnettuja lauritsalalaisia -sarja jatkuu huhtikuussa 2014. Lauritsalassa kasvanut ja koulunsa käynyt Ville Kivimäki kertoo Lauritsala-talossa sunnuntaina 6.4. kello 14 alkaen Tieto-Finlandian voittaneesta kirjastaan Murtuneet mielet: Taistelu suomalaissotilaiden hermoista 1939–1945. Esitelmän jälkeen ja kahvitarjoilun aikana on mahdollisuus keskusteluun.

Tieto-Finlandia-palkinnon voittanut teos purkaa rohkeasti sankaruuden ylle sälytettyjä myyttejä sekä sukupolvia vaivanneita kansallisia traumoja. Tieto-Finlandia-palkinnon valitsija Maija Tanninen-Mattila perusteli valintaansa mm. seuraavasti ”Monien psyykkisesti järkkyneiden sotilaiden oireet jäivät sodassa vailla hoitoa. Monilla oireet näyttäytyivät vasta sodan jälkeen. Kokemukset ovat jääneet kielellisesti jäsentymättömiksi, historiattomien historiaksi. Ville Kivimäki on antanut näille kokemuksille sanat. Tänä itsenäisyyspäivänä, luettuanne Murtuneet mielet, Väinö Linnan Tuntematon sotilas avautuu uudella tavalla.”

Ville Kivimäki (s. 1976 Helsinki) on Helsingin yliopistossa työskentelevä, Tampereella asuva historiantutkija. Kivimäki syntyi Helsingissä ja kasvoi Lappeenrannan Lauritsalassa. Hän aloitti historian yliopisto-opintonsa Joensuussa mutta siirtyi Turkuun ja väitteli filosofian tohtoriksi Åbo Akademista vuonna 2013. Väitöskirja Battled Nerves: Finnish Soldiers’ War Experience, Trauma, and Military Psychiatry, 1941–44 edustaa pohjoismaiden historiaa ja käsittelee suomalaissotilaiden psyykkisiä häiriöitä jatkosodan aikana.

Väitöskirjan suomenkielinen versio Murtuneet mielet: Taistelu suomalaissotilaiden hermoista 1939–1945 voitti vuoden 2013 Tieto-Finlandian. Kiitospuheessaan Kivimäki painotti, että psyykkiset vammat tulisi ymmärtää fyysisten vammojen lailla sotavammoiksi. ”Psyykkiset oireet olivat pohjimmiltaan mitä normaalein reaktio pöyristyttäviin olosuhteisiin. Ne eivät olleet merkkejä mistään poikkeavasta tai vaillinnaisesta luonteenlaadusta, kuten niitä pitkään käsiteltiin.”

Vastaa

Täytä tietosi alle tai klikkaa kuvaketta kirjautuaksesi sisään:

WordPress.com-logo

Olet kommentoimassa WordPress.com -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Facebook-kuva

Olet kommentoimassa Facebook -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Muodostetaan yhteyttä palveluun %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggaajaa tykkää tästä:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close