Kyliltä kartanolle 24.–26.8.2012

Lauritsalassa kuljetaan taas
kyliltä Kartanolle

 

Viime kesänä suuren suosion saanut Kyliltä kartanolle -tapahtuma saa jatkoa Lauritsalassa viikonloppuna 24. – 26.8. Kartanon maisemissa tavataan draamakierroksilla taas Lauritsalan väkeä eri aikakausilta, erityisesti 30-luvun ajoilta Lauritsalan kauppalan perustamisen 80-vuotisjuhlavuoden kunniaksi.

 

Monipuoliseen koko perheen kulttuuriviikonloppuun sisältyvät niin käsityömyyjäiset ja maalaistori kuin ohjelmalliset iltamat, kävelykierros Lauritsalassa kuin kartanokirkkokin.

 

Laila Hirvisaari avaa viikonlopun

 

Kyliltä kartanolle -tapahtuman avaa perjantaina 24.8. klo 19 kirjailija Laila Hirvisaari. Avajaisissa Lauritsala-seura julkistaa ensimmäistä kertaa vuoden lauritsalalaisen ja musiikkituokiosta vastaa LMKY:n soittokunta. Avajaisten jälkeen pidetään kartanon navetan ylisillä ohjelmalliset iltamat, joita tahdittaa Manes & Papas.

 

Lauantaipäivänä tutustutaan kävelykierroksella Lauritsalan keskustaan ja lähitienooseen rakennustutkija Miikka Kurrin opastamana. Kävelykierros perustuu Lauritsala-seuran ja Etelä-Karjalan museon julkaisemaan Kävelyretkiä Lauritsalan arkkitehtuuriin ja ympäristöön -oppaaseen. Tällä juhlakierroksella päästään myös sisälle joihinkin kohteisiin. Kävelykierrokselle lähdetään klo 12 Lauritsala-talon edestä.

 

Lauritsalan seurakunnan kartanokirkko aloittaa sunnuntaipäivän navetan ylisillä klo 10. Lauritsalan ja kartanon historiaan vieville maksullisille draamakierroksille pääsee klo 12 – 15. Samaan aikaan lapsille järjestetään perinneleikkejä.

 

Käsitöitä ja maalaistori

 

Lauantaina ja sunnuntaina pidetään Kartanon navetalla käsityömyyjäiset ja maalaistori sekä esitellään työnäytöksin vanhoja työtapoja. Kartanon kesäkahvila on viimeisiä päiviä avoinna tapahtuman aikaan, ja kahvilassa esitellään Mirja Riikosen taidetta. Sunnuntaina Kyliltä kartanolle -tapahtumaan järjestetään klo 11 Lappeenrannan satamatorilta lähtevä laivakuljetus.

 

Kyliltä kartanolle -tapahtuman järjestävät Lauritsalan alueen asukasyhdistys, Lauritsala-seura, Lauritsalan seurakunta, Lauritsalan Kartano, Lauritsalan VPK, Lauritsalan eläkkeensaajat, Kaukaan Martat, Lauritsalan sinisiskot ja Kauppalan pojat.

 

Ohjelma aikatauluineen ja pääsymaksuineen

Vastaa

Täytä tietosi alle tai klikkaa kuvaketta kirjautuaksesi sisään:

WordPress.com-logo

Olet kommentoimassa WordPress.com -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Facebook-kuva

Olet kommentoimassa Facebook -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Muodostetaan yhteyttä palveluun %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggaajaa tykkää tästä:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close