Lauritsala-seura istutti tammen Lappeenrannan 370 v Greenreality juhlapuistoon

20190927_026

Perjantaisena iltapäivänä 27.9.2019 kokoontui yli sata lappeenrantalaista istutustalkoisiin 370 vuotiaan Lappeenrannan kaupungin Greenreality juhlapuistoon, joka perustettiin Luukkaankadun ja Vehkataipaleentien välisssä olevalle entiselle minigolfkentälle. Paikalla oli myös kaupungin korkein johto. Kaupunginjohtaja Kimmo Jarva, ympäristöjohtaja Ilkka Räsänen, kaupunginpuutarhuri Hannu Tolonen ja Saimaan metsänomistajat ry:stä puheenjohtaja Irma Welling pitivät omat puheenvuoronsa ennen istutustalkoita. Lappeenrannan musiikkiopiston, nuorten soittajien puhallintrio piti puolestaan huolen musiikkiesityksistä ja aloitusfanfaareista.

Sanomalehti Etelä-Saimaan kuvaama video avajaisista on katsottavissa täällä.

Alla Lauritsala-seuran tiedottajan, Jukka Kososen ottamia valokuvia tapahtumasta.

 

Vastaa

Täytä tietosi alle tai klikkaa kuvaketta kirjautuaksesi sisään:

WordPress.com-logo

Olet kommentoimassa WordPress.com -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Facebook-kuva

Olet kommentoimassa Facebook -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Muodostetaan yhteyttä palveluun %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggaajaa tykkää tästä:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close