Tunnettuja lauritsalalaisia -sarjassa Reino Helavuori

Tänä vuonna tulee kuluneeksi 60 vuotta Lauritsalan yhteiskoulun perustamisesta, ja Lauritsalan koulu ja lukio juhlivat koulun perustamista 15.11.

Lauritsalan yhteiskoulun ensimmäinen rehtori oli Reino Helavuori, tulisieluinen persoonallisuus, jota sekä pelättiin että ihailtiin. Hän loi Lauritsalan yhteiskoulusta edistyksellisen oppilaitoksen, jossa oppilaat pääsivät kokemaan uusia opetuksen muotoja, kuten kielistudio-opetusta, ja jonka nuoret opettajat viihtyivät yhdessä niin työ- kuin vapaa-aikanakin.

Lauritsalan lukion ja koulun juhlavuoden kunniaksi seuraava Lauritsala-seuran Tunnettuja lauritsalalaisia -esitelmäsarjassa esiteltävä henkilö onkin Reino Helavuori. Hänestä kertoo hänen oppilaanaan, opettajatoverinaan ja myöhemmin seuraajanaan ollut Anja Meilahti.

Reino Helavuori -tilaisuus pidetään Lauritsala-talossa sunnuntaina 17.2. klo 14 – 16. Esitelmän jälkeen on tilaisuus keskusteluun ja tarjolla on pullakahvit.

Vastaa

Täytä tietosi alle tai klikkaa kuvaketta kirjautuaksesi sisään:

WordPress.com-logo

Olet kommentoimassa WordPress.com -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Facebook-kuva

Olet kommentoimassa Facebook -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Muodostetaan yhteyttä palveluun %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggaajaa tykkää tästä:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close