Lauritsala-seuran syyskokouksen päätöksiä

Syyskokous 2021 käynnissä Lauritsala-talon salissa. Kuva: Jukka Kosonen

Lauritsala-seuran syyskokous 2021 järjestettiin tänä vuonna Lauritsala-talon perinteikkäässä salissa. Puhetta kokouksessa johti totuttuun tapaan Anne-Maija Laukas. Seuran runsas toimintasuunnitelma sekä talousarvio vuodelle 2022 hyväksyttiin ilman muutoksia.

Puheenjohtajan nuijan vaihto Anne-Maija Laukakselta Ari Gustafssonille. Kuva: Jaakko Pursiainen 2021

Kokouksen merkittävimmät muutokset koskivat seuran johtokuntaa. Anne-Maija Laukas ilmoitti luopuvansa seuran puheenjohtajuudesta 11 vuoden rupeaman jälkeen, joten kokous ehdotti jatkajaksi 1.1.2022 alkaen Ari Gustaffsonia, joka myös valittiin. Symbolisena eleenä entinen puheenjohtaja luovutti seuraajalleen puheenjohtajan nuijan, joka on periytynyt aina kautensa lopettavalta puheenjohtajalta jatkajalle.

Kiitos puheiden aika. Henkilöt vasemmalta lukien. Hanna Ruokoniemi, Ari Gustafsson, Anne-Maija Laukas, Sirkka Kaksonen. Kuva: Jukka Kosonen

Valinnan jälkeen seuran johtokunnassa jatkavat jäsenet Sirkka Kaksonen (oikealla) ja Hanna Ruokoniemi (vasemmalla) kukittivat sekä kautensa päätävän että uuden puheenjohtajan.

Uusina jäseninä johtokuntaan valittiin Jani Pylkkö ja Pekka Lehtipuro kautensa päättäneen Jaana Pussisen ja puheenjohtajana jatkavan Ari Gustafssonin paikalle. Uusi johtokunta aloittaa kautensa 1.1.2022. Tarkempi työnjako sovitaan tammikuussa 2022.

%d bloggaajaa tykkää tästä:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close